Zaczniemy od instalacji systemu mowy (o ile jeszcze nie jest zainstalowany).
Potrzebujemy speech-dispatchera (w wielu dystrybucjach jest instalowany od razu). Po poprawnym zainstalowaniu możemy sprawdzić działanie poprzez:
spd-say -l pl 'dzień dobry'
Następnym krokiem będzie zainstalowanie Mileny oraz modułu speech-dispatchera. Jeśli używamy Ubuntu, wystarczy dodanie repzytorium ppa:ethanak/milena oraz zainstalowanie modułu (pozostałe komponenty zostaną zainstalowane automatycznie):
sudo apt-get install speech-dispatcher-milvona
Możemy teraz sprawdzić działanie. Należy upewnić się, że speech-dispatcher nie jest uruchomiony i wpisać:
spd-say -o milvona 'dzień dobry'
Powinniśmy usłyszeć "dzień dobry" wypowiedziane przez syntezator mbroli.
Teraz pora na właściwą przeglądarkę. Zależnie od preferencji użytkownika może to być Chrome lub Chromium. Po zainstalowaniu i uruchomieniu przeglądarki należy zainstalować rozszerzenie Chromevox.
Teraz uruchamiamy przeglądarkę z parametrem pozwalającym rozszerzeniu na korzystanie ze speech-dispatchera. Zakładając że naszą przeglądarką jest Chrome, uruchamiamy ją poleceniem:
google-chrome --enable-speech-dispatcher
lub (w zależności od dystrybucji)
chrome --enable-speech-dispatcher
Co prawda przeglądarka (zarówno Chrome jak i Chromium) wyświetli ostrzeżenie, że użyto nieznanej flagi, ale należy to po prostu zignorować.
Najprawdopodobniej (o ile nie używaliśmy wcześniej syntezy mowy i nie mamy jakichś własnych ustawień) przeglądarka odezwie się głosem generowanym przez syntezator espeak. Należy wejść w ustawienia rozszerzeń, stamtąd w opcje Chromevoxa i ustawić głos "Milena milvona" (głosy obsługiwane przez speech-dispatchera oznaczane są jako "nazwa_głosu nazwa_modułu"). Warto również ustawić sobie skróty klawiaturowe - proponuję zacząć od wybrania "klasyczny układ klawiatury" i zresetowania mapy klawiszy. Teoretycznie "płaska mapa klawiszy" wygląda lepiej... ale w moim przypadku nie działał skrót przyspieszenia mowy (Cvox+F6).
Osoby częściej używające myszki mogą włączyć opcję "Użyj myszy, aby zmienić aktywne elementy". Trzeba jednak pamiętać, że większość mówiących przeglądarek jest przystosowana do obsługi z klawiatury, a przypadkowe poruszenie myszki przy włączonej opcji jak powyżej może spowodować niepożądaną zmianę pozycji odczytywanego tekstu.
Jeśli wszystko działa poprawnie, osoby które zakupiły (lub mają zamiar zakupić) głos Ivony mogą spróbować instalacji sapi4linux - dokładne instrukcje: Instalacja dla Ubuntu. W takim przypadku należy wybrać głos oznaczony nazwą i modułem milvona (np. w moim przypadku jest to "Ewa milvona").