Przejdź do treści

Milena polski syntezator mowy dla systemu Linux

Menu

Malinowa Milena

Przede wszystkim: wersja na Raspberry Pi (konkretniej na Raspbiana) jest dość mocno okrojona. Nie ma tu aplikacji służących do tworzenia audioksiążek - na razie działa wyłącznie polecenie milena_say. Jednak w większości przypadków - np. RPi działający bez monitora z podłączonymi głośnikami - możliwość tworzenia głosowych komunikatów jest wystarczająca.

Instalacja

Ściągamy następujące pliki:

Niestety - Raspbian w repozytorium nie posiada potrzebnej do działania mbroli. Jeśli nasza malinka jest podpięta do Internetu, możemy po prostu wykonać polecenie:

sudo bash install_mbrola_pl1.sh

Wskutek jego wykonania zainstalowane zostaną mbrola oraz polski głos pl1.

Jeśli używamy malinki poza Internetem, musimy pobrać najpierw dwa pliki: Mbrolę oraz Polski głos. Po rozpakowaniu należy na malinkę przegrać pliki mbrola i pl1, umieszczając je odpowiednio w /usr/bin/mbrola i /usr/share/mbrola/pl1/pl1 (należy pamiętać o nadaniu prawa wykonania dla /usr/bin/mbrola).

Po zainstalowaniu mbroli wydajemy polecenie:

sudo dpkg -i milena*.deb

Teraz możemy wypróbować działanie syntezatora mowy:

milena_say cześć kolego

Powinniśmy usłyszeć powitanie.

Niestety - nie zawsze sprawa wygląda tak wesoło. Niektóre telewizory podłączone przez hdmi potrzebują dłuższego czasu (ponad sekundę) aby się dogadać z malinką; w efekcie tego opóźnienia komunikat może być w ogóle nie słyszany. Specjalnie w wersji dla Raspberry Pi skrypt milena_say posiada dodatkowy przełącznik -d pozwalający regulować opóźnienie generowania głosu - przykładowo polecenie:

milena_say -d 1300 cześć kolego

spowoduje, że generowana mowa będzie poprzedzona 1300 milisekundami ciszy, potrzebnej aby telewizor zrozumiał co ma robić.